Danas je Dan građevinara Srbije koji, uprkos poslovima kojih ima napretek, broje sve manje kvalifikovanih i iskusnih radnika u svojim redovima, budući da mnogi i dalje odlaze na rad u inostranstvo u potrazi za boljim životnim standardom.
Osim toga, protekle godine je zabeleženo 78 poginulih na radu, a preporuke Vlade da se na temperaturama iznad 36 stepeni Celzijusovih prekinu poslovi na gradilištima skoro niko se ne pridržava.
Prošle sedmice predstavnici Pokrajinskog sindikata za građevinarstvo predložili su Pokrajinskom sekretaru za privredu da se subvenconišu poslodavci koji će za stalno zaposliti radnike koji su u deficitu i one koji nameravaju da se vrate u zemlju, kaže za Radio Novi Sad čelni čovek tog sindikata Josip Modić.
"Nije samo visina plate razlog odlaska radnika, već i nemogućnost dobijanja stalnog zaposlenja i da apliciraju za neki kredit, da bi kupili stan ili nekretninu. Radnik na određeno ili radnik na privremenim i povremenim poslovima ne može da dobije kredit od banke, da bi sa svojom porodicom, recimo, kupio stan i da ga to veže za našu državu", napominje Modić.
To bi trebalo da bude prvi korak koji bi doprineo da se naši radnici vrate jer, kako kaže, Nemačka je samo jedna od zemalja koja je otvorila granice srpskim majstorima. S druge strane, ističe Modić, u našu zemlju dolaze radnici iz drugih zemalja, Albanije, Turske, Indije - koji su često nestručni, a zarađeni novac šalju u drugu državu i ne plaćaju doprinose.
Pre svega, zbog nestručnosti radnika, ali i nezaštićenosti, prošle godine je zabeleženo dvostruko više poginulih građevinskih radnika u odnosu na prosek. Najviše povreda i smrtnih ishoda, kaže Modić, ima na onim gradilištima gde se radi na crno i nema osobe zadužene za bezbednost i zaštitu na radu.